Квартири-студії користуються популярністю серед росіян через доступну ціну і високу ліквідність на вторинному ринку. Розповідаємо, які переваги та недоліки є у такого житла, і кому воно може підійти.
Що таке квартира-студія?
Квартира-студія – це однокімнатна квартира, в якій кухня і житлова кімната об’єднані в єдиний простір. Стіною і дверима відгороджена тільки ванна кімната, і іноді – коридор.
Зонування простору в студіях домагаються завдяки грамотному розміщенню техніки і меблів. Іноді власники встановлюють гіпсові перегородки, подіуми та інші некапітальні конструкції, щоб відокремити спальне місце від кухні та робочої зони.
У житлових приміщеннях з високими стелями від 3,5 метра нерідко надбудовують другий поверх: на першому рівні зазвичай розташовані кухня, ванна і робочий простір, а на другому – спальне місце.
Чим квартира-студія відрізняється від однокімнатної квартири?
Між студією та однокімнатною квартирою є низка відмінностей:
- Відсутність перегородок. Основна відмінність студії від однокімнатної квартири – відсутність стіни між кухнею і житловою кімнатою.
- Єдиний дизайн. У звичайній квартирі дизайн створюється для кожного приміщення, тоді як у студії кухню, вітальню і спальну зону потрібно оформляти кухню і житловий простір в єдиному стилі.
- Більше освітлення. Як правило, у студіях великі вікна, які пропускають природне світло. Через відсутність стін студія може здаватися просторішою і світлішою порівняно зі стандартною квартирою.
Як продати квартиру-студію?
Угоди з квартирами-студіями не відрізняються від угод з будь-якими іншими квартирами. При купівлі студії потрібно пройти ту саму процедуру реєстрації права власності:
- Скласти і підписати договір купівлі-продажу з власником або забудовником;
- Зареєструвати право власності в реєстрі;
- Отримати виписку з Єдиного державного реєстру нерухомості.
Чи можна прописатися у квартирі-студії?
Так, юридично квартира-студія нічим не відрізняється від звичайної квартири. Оформити постійну реєстрацію у квартирі-студії може як власник, так і його родичі.
Важливо відрізняти квартиру-студію від апартаментів, у яких неможлива постійна прописка. Апартаменти належать до нежитлових приміщень, тому в них можна оформити тільки тимчасову реєстрацію.
Чим квартира-студія відрізняється від апартаментів?
Апартаменти формально належать до нежитлових приміщень, але за характеристиками та зручностями схожі на звичайні квартири. Найчастіше їх можна зустріти в реконструйованих виробничих та офісних будівлях.
Хоча зовні апартаменти схожі на студії, між ними є низка відмінностей:
- Постійна реєстрація. На відміну від студії, апартаменти не є житловим приміщенням. Це означає, що в них не можна оформити постійну прописку.
- Податок на майно фізичних осіб. Власники апартаментів платять податок на майно за вищою ставкою, ніж власники студій – 0,5% -2% і 0,1%, відповідно. Крім того, власникам апартаментів не надається податкове вирахування на 20 кв. метрів, яке діє для житлових приміщень.
- Вартість. Оскільки апартаменти не мають статусу житлового приміщення, ціни на них нижчі, ніж на аналогічні за місцем розташування і площею квартири-студії.
- Пільги. Апартаменти не можна придбати за пільговими іпотечними програмами, оскільки вони не є житловими приміщеннями.
Які бувають квартири-студії?
Оскільки формат студій в Україні з’явився відносно недавно, частіше вони зустрічаються в нових будинках. Але деякі власники роблять перепланування під студії в старих квартирах, щоб домогтися більшого освітлення і простору за рахунок знесення перегородок або міжкімнатних стін.
Як і звичайні квартири, студії ділять на різні класи житла: “економ”, “комфорт”, “бізнес” і “еліт”. Статус залежить від площі, висоти стель, матеріалу будинку та інших характеристик. Варто пам’ятати, що цей поділ – умовний, його визначають самі забудовники. Тому під час вибору краще оцінювати всі параметри житла в комплексі.
На ринку житла частіше зустрічаються квартири-студії площею від 18 до 24 кв. метрів. Але є студії і більшого розміру. В будинках “еліт” і “бізнес-класу” середня площа студій становить 30 кв. метрів, а максимальні розміри таких квартир можуть досягати 130 кв. метрів.
Плюси і мінуси квартири-студії
Основна перевага студій – ціна. Таке житло коштує дешевше аналогічних однокімнатних квартир.
Оскільки у квартирах-студіях немає міжкімнатних стін, у власника є більше можливостей застосувати фантазію й облаштувати приміщення за власним бажанням. Грамотне зонування візуально збільшить простір і додасть комфорту мешканцям.
Водночас у студій є недоліки, пов’язані з їхніми невеликими габаритами. Власники часто стикаються з нестачею місця для зберігання речей. Тіснота позначається і на особистому просторі – навіть двом людям у студії може бути тісно.
Кому підійде квартира-студія?
Квартири-студії найкраще підходять:
- Студентам і молодим працівникам. Студія – зручний і недорогий варіант для початку самостійного життя. У ній є необхідний мінімум для організації побутових і робочих процесів.
- Молоді сім’ї. Часто студію купують сімейні пари без дітей як першу квартиру. Якщо студія досить велика за площею, надалі можна зробити перепланування і наблизити її до комфорту однокімнатної квартири.
- Люди творчих професій. Студії вибирають дизайнери, художники та інші фахівці, яким потрібно більше простору для творчості. У таких квартирах багато природного світла і немає обмежень щодо облаштування робочої зони.
- Інвестори. Студію купують не тільки для проживання, а й для здачі в найм або оренду. Такі квартири завжди користуються попитом у студентів, молодих пар і туристів.