Які бувають види оздоблення і в чому їхня відмінність? Докладніше в нашому матеріалі.
Які види оздоблень існують?
Ринок житла постійно зростає, з’являються нові квартири від забудовників. Оздоблення відіграє важливу роль при формуванні ціни, а також економить час і кошти покупця. Всього існують три види оздоблення:
- чорнове оздоблення;
- передчистове оздоблення;
- чистове оздоблення.
Що таке чистове оздоблення?
При чистовому оздобленні забудовник проводить у квартирі повноцінний ремонт. Після підписання акта приймання-передачі покупцеві залишається тільки перевезти меблі та заселитися у своє нове житло.
Які оздоблювальні роботи проводяться під час чистового оздоблення?
Зазвичай забудовник пропонує різні варіанти чистового оздоблення ще на етапі будівництва. Ці домовленості обов’язково фіксуються з покупцем у договорі участі в пайовому будівництві та в проєктній документації.
Перелік ремонтних робіт індивідуальний для кожного нового житла, але найчастіше чистове оздоблення включає:
- покриття підлоги лінолеумом, паркетом або ламінатом;
- шпаклювання стін, наклеювання шпалер або фарбування стін;
- укладання плитки;
- розводка електрики (монтаж розеток і вимикачів);
- встановлення сантехніки;
- монтаж опалювального обладнання;
- встановлення вікон;
- монтаж дверей (вхідних і міжкімнатних).
Чим чистове оздоблення відрізняється від передчистового і чорнового?
Чорнове, передчистове і чистове оздоблення відрізняються видами оздоблювальних робіт, які проводить забудовник.
Найпростіший вид оздоблення – чорнове оздоблення. Купуючи таку квартиру, покупець отримає житлове приміщення з “мінімальною комплектацією”.
Кожна будівельна компанія пропонує свій варіант чорнового оздоблення, універсального переліку робіт немає. Зазвичай він включає:
- мінімальне оздоблення стін
- встановлення батарей;
- монтаж вікон і вхідних дверей;
- гідроізоляція санвузла;
- водопостачання і вентиляція;
- електропроводка.
Щоб жити в такій квартирі, потрібно зробити повноцінний ремонт за власні кошти.
Передчистове оздоблення – проміжний варіант між чорновим і чистовим оздобленням. У цьому разі забудовник проводить невеликий косметичний ремонт, вирівнює стіни і стелю, встановлює міжкімнатні двері.
Що вигідніше чистове, передчистове або чорнове оздоблення?
Яке оздоблення обрати, вирішує покупець на етапі придбання житла в новобудові.
Чорнове оздоблення підійде покупцям, які хочуть зробити ремонт відповідно до свого дизайн-проєкту. У цьому разі немає сенсу переплачувати за матеріали чистового оздоблення, які пропонує забудовник.
В той же час, якщо на період ремонту в новій квартирі немає альтернативного житла, то вигідніше придбати квартиру з чистовим оздобленням. У такому разі після отримання ключів можна витратити мінімальний час на ремонт перед заселенням.
Що перевірити під час приймання квартири з чистовою обробкою?
Покупець має 2 місяці після отримання повідомлення від забудовника на приймання квартири. Необхідно записатися на огляд, взяти з собою документи та чек-лист для приймання житла.
Заздалегідь слід вивчити проєктну документацію та договір участі в пайовому будівництві, де мають бути прописані всі вимоги до чистового оздоблення, за які заплатив покупець.
Безпосередньо під час огляду потрібно звернути увагу на якість виконання оздоблювальних робіт. Краще відзначати навіть найменші дефекти і не соромитися ставити запитання представнику забудовника.
Що робити, якщо не влаштовує якість оздоблення?
Дуже часто під час огляду та приймання квартири покупці виявляють дефекти. Обов’язково потрібно звернути на них увагу і зафіксувати. Покупець має повне право не підписувати документи до усунення дефектів.
Якщо під час огляду все ж виявлено проблеми, краще не підписувати акт приймання квартири та скласти дефектний акт про виявлені недоліки квартири. У такому разі забудовник спочатку усуває виявлені недоліки, а потім покупець повторно оглядає квартиру і підписує акт.
Що робити, якщо акт приймання підписано, а покупець виявив дефекти?
В такому разі можна спробувати усунути дефекти за гарантійним терміном. Він становить 2-3 роки для інженерних комунікацій і 5 років для монтажних робіт.