Вибір блока живлення для ПК – вкрай рідкісна подія. Найчастіше це трапляється разом із купівлею всього системного блока і припиняє хвилювати користувача навіть під час подальших апгрейдів комплектуючих. Проте, з різних причин, необхідність у новому блоці живлення може виникнути у кожного власника комп’ютера.
Розмір має значення
У пошуку відповідного блока живлення елементарно не врахувати одну просту особливість – його розмір. Часто комп’ютерний корпус має обмежений простір для встановлення блока живлення. Перед купівлею необхідно з’ясувати, чи влізе ця модель у корпус вашого ПК.
Блоком живлення забезпечується робота всіх компонентів: HDD/SSD дисків, материнської плати, процесора, відеокарти, систем охолодження та інших. Тому необхідно враховувати їхню сумісність і наявність необхідних кабелів і шлейфів. Вибір стає ще цікавішим, якщо блок має живити застарілі пристрої, які вимагають особливих роз’ємів підключення. Приймаємо все це до уваги і приступаємо до вибору.
Форм-фактор
Не потрібно вимірювати простір усередині корпусу лінійкою, щоб зрозуміти, якого розміру блок живлення вам необхідний. Досить розібратися в їхніх форм-факторах. Наразі існують: ATX, SFX, TFX. Форм-фактор ATX зустрічається набагато частіше за всі інші. Навіть корпуси Micro Tower часто здатні вмістити такий блок. Всі інші типорозміри використовуються вкрай рідко.
ATX – найпопулярніший форм-фактор з розмірами 150 x 86 x 140 мм (Ш х В х Г). Буває двох видів: із закритим вентилятором діаметром 80 мм і відкритим вентилятором діаметром 120 мм.
SFX – має менші габарити, порівняно з ATX. Використовується в компактних комп’ютерах.
TFX – витягнутий блок для малогабаритних ПК.
Якщо ви не розглядаєте моделі блоків живлення для сервера, найімовірніше, вам підійде ATX формат.
Кабелі та роз’єми
Блок живлення містить безліч кабелів із різними роз’ємами для підключення комплектуючих. Розберемося в них окремо:
- Кабель живлення 20+4 pin – призначений для підключення материнської плати. Раніше її підключали за допомогою 20-пінового кабелю, сьогодні він є застарілим.
- Кабель живлення для процесора – є різновиди 4 pin, 8 pin і, сумісний з обома варіантами, 4+4 pin. 8-pin використовується для потужних процесорів.
- Кабель SATA – служить для під’єднання жорсткого диска і SSD накопичувача.
- Кабель Molex – у сучасному світі частіше використовується як живлення для вентиляторів, підсвічування. За наявності відповідних перехідників може виступати живленням SATA пристроїв або додатковим живленням відеокарти.
- Кабель живлення відеокарти – існують різновиди 6 pin, 6+2 pin і 8 pin. Потрібен не для всіх відеокарт, а тільки для моделей, які потребують додаткового живлення.
- Кабель живлення флоппі-дисковода – на сьогоднішній день є застарілим.
До вибору блока живлення краще підходити після того, як буде визначено всі інші комплектуючі. Таким чином, вам буде відомо, яким кабелем необхідно живити процесор, скільки SATA пристроїв у вашому комп’ютері, чи потрібне додаткове живлення для відеокарти, скільки в корпусі вентиляторів тощо. Виходячи з цих даних, можна вибрати блок живлення з упевненістю, що кабелів вистачить усім комплектуючим. Краще вибирати модель із невеликим запасом, на випадок, якщо знадобиться ще один накопичувач або потужніша відеокарта. Деякі моделі блоків живлення дають змогу відстебнути невикористовувані кабелі, щоб вони не заважали.
Потужність блока живлення
З форм-фактором і підключенням розібралися, час визначити потужність. Вона варіюється від 300 Вт до 2 кВт і більше. Яку вибрати – залежить від потужності підключених компонентів. Простим і оптимальним розрахунком є сума TDP (розрахункова теплова потужність) процесора і відеокарти, помножена на 1,5. Наприклад, для ПК на процесорі Intel Core i5-9400F (65 Вт) і з відеокартою GeForce 1050Ti (75 Вт) хорошим варіантом буде блок живлення потужністю від 450 Вт. Навантаження на нього становило б близько 50%. 750-ватний працював би приблизно на третину сили (30%). Краще вибирати із запасом, а не купувати блок, який працював би на повну силу, тому що це може скоротити термін його служби і суттєво збільшить рівень шуму вентилятора.
Що ще потрібно знати?
До вищесказаного залишається додати кілька речей, які варто врахувати: це енергоефективність і наявність різних захистів. Енергоефективність (ККД) вам підкаже сертифікат 80PLUS. Він ділить блоки живлення на рівні: Bronze, Silver і Gold. З розвитком технологій до них додалися Platinum і Titanium. Сертифікат дає змогу дізнатися, скільки електроенергії втрачається під час перетворення змінного струму в постійний. Відповідно, чим кращий сертифікат, тим вищий ККД.
Що стосується захисту, то вони можуть перешкодити виникненню короткого замикання (SCP), перегріву (OTP) та перевантаження (OVP). Крім того, вони дозволять зберегти працездатність комп’ютера при стрибках (OCP) та просіданні (UVP) напруги. Виробником можуть вказуватися і захисту, не пов’язані з електрикою, наприклад захист підшипника від пилу. Шукайте інформацію про наявність конкретних схем захисту в описі товару.
Ось і все цих основних знань достатньо, щоб приступити до вибору блоку живлення для свого комп’ютера і не помилитися.
Джерело: https://forcecom.kz