Wi-Fi маршрутизатор – це пристрій, який дає змогу створювати бездротову мережу в будинку або офісі та з’єднувати з нею кілька пристроїв одночасно. У цьому матеріалі ви дізнаєтеся, які важливі характеристики слід враховувати під час вибору Wi-Fi маршрутизатора, що таке MESH-система, а також ознайомитеся з добіркою актуальних на 2023 рік моделей.
Стандарт Wi-Fi
Стандарт Wi-Fi визначає максимально можливу швидкість передачі даних по бездротовому з’єднанню. Існує кілька стандартів:
- 802.11b – максимальна швидкість до 11 Мбіт/с.
- 802.11g – максимальна швидкість до 54 Мбіт/с.
- 802.11n (Wi-Fi 4) – максимальна швидкість до 600 Мбіт/с.
- 802.11ac (Wi-Fi 5) – максимальна швидкість до 6,77 Гбіт/с.
- 802.11ax (Wi-Fi 6) – максимальна швидкість до 10,5 Гбіт/с.
Найімовірніше, фактична швидкість передавання даних буде значно нижчою за максимальну, оскільки стандарти є далеко не єдиним фактором, що впливає на неї. Однак, швидкість – не єдина відмінність між стандартами: кожна нова версія перевершує попередні за надійністю, енергоефективністю, безпекою з’єднання тощо. Усі сучасні Wi-Fi-пристрої підтримують стандарт Wi-Fi 5. З заділом на майбутнє, можна придивитися до маршрутизаторів з підтримкою Wi-Fi 6.
2.4 ГГц або 5 ГГц?
Частоти 2.4 ГГц і 5 ГГц є діапазонами радіочастот, які використовуються для бездротового передавання даних. Частота 2.4 ГГц є більш поширеною, тому більш схильна до перешкод з боку сусідніх Wi-Fi мереж. Швидкість передачі даних у неї нижча, ніж на частоті 5 ГГц. Зате вона забезпечує більш високу дальність сигналу. Відповідно частота 5 ГГц відрізняється вищою швидкістю передачі даних, менш схильна до перешкод, але охоплення сигналу гірше, ніж на 2.4 ГГц.
Також слід пам’ятати, що не всі пристрої підтримують частоту 5 ГГц, проте їхня кількість зростає з кожним днем. Маршрутизатори, що працюють на частоті 5 ГГц, зазвичай підтримують і 2.4 ГГц, тож зовсім без бездротової мережі ви не залишитеся.
Вибирайте те, що для вас важливіше – швидкість або площа покриття?
Потужність антен
Потужність антен вимірюється в ізотропних децибелах (dBi) і визначає, наскільки сильно пристрій може посилити сигнал Wi-Fi. Що вище значення потужності антени, то далі може поширюватися сигнал. Якщо ви живете у великому будинку або квартирі, то потрібно вибирати маршрутизатори з більш потужними антенами. Зазвичай для домашнього використання достатньо пристроїв із потужністю антен від 3 до 5 dBi.
Протоколи безпеки
Протоколи безпеки допомагають захистити вашу мережу від злому та крадіжки даних. Існує кілька протоколів, таких як WEP, WPA, WPA2 і WPA3. Що новіший протокол, то вищий рівень безпеки.
- WEP – застарілий протокол, який легко зламується.
- WPA – більш надійний протокол, але також вразливий до атак.
- WPA2 – найпоширеніший протокол, що забезпечує високий рівень безпеки.
- WPA3 – найновіший протокол, який забезпечує ще вищий рівень безпеки, але він ще не підтримується всіма пристроями.
Вибирайте маршрутизатори з підтримкою новіших протоколів безпеки, щоб забезпечити максимальний захист своєї мережі.
Кількість LAN-портів
LAN-порти дають змогу під’єднати пристрої до мережі кабелем. Якщо у вас є кілька пристроїв, які потрібно під’єднати дротовим способом, вибирайте маршрутизатори з великою кількістю LAN-портів. Зазвичай маршрутизатори мають 4 LAN-порти, але зустрічаються моделі з кількістю від 1 до 8.
Максимальна швидкість LAN-портів
Максимальна швидкість по дротовому з’єднанню залежить від стандарту Ethernet і здатна досягати від 100 Мбіт/с до 10 Гбіт/с. Зверніть увагу на цей параметр, якщо вам важлива швидкість дротового підключення. Нині 100 Мбіт/с часто виявляється недостатнім, а понад 1 Гбіт/с – непотрібним. Якщо не знаєте, що вибрати, рекомендуємо моделі з портами 1 Гбіт/с.
Що краще підключити дротом?
Дротове з’єднання відрізняється меншими затримками і більшою стабільністю сигналу. Якщо якийсь пристрій постійно перебуває на одному місці, то за можливості краще під’єднати його через кабель.
До таких пристроїв можуть належати:
- ПК;
- Ігрові консолі;
- Smart-телевізори;
- ТВ-приставки.
Таким чином, вони отримають максимум від своєї мережі (в онлайн-відеоіграх, наприклад, це особливо важливо), і не будуть завантажувати бездротову мережу, створюючи перешкоди іншим Wi-Fi-пристроям.
MESH-роутери
MESH-роутери – це системи, що складаються з декількох пристроїв, які працюють разом для створення єдиної бездротової мережі з розширеною зоною покриття та найкращою якістю сигналу.
Переваги MESH-систем:
- Розширена зона покриття – завдяки використанню декількох пристроїв покриття сигналом значно збільшується.
- Стійкість до збоїв – якщо один із пристроїв виходить з ладу, інші продовжують працювати, забезпечуючи безперебійну роботу мережі.
- Безшовна мережа – MESH-системи створюють єдину мережу Wi-Fi. При переміщеннях від одного джерела сигналу до іншого, пристрій перемикається між ними настільки плавно, що це навіть непомітно. Сигнал при цьому постійно залишається стабільним.
MESH-роутери варто розглянути для використання у великих будинках або квартирах, де покриття Wi-Fi сигналом може бути проблемою. Однак вони можуть бути дорожчими, ніж звичайні маршрутизатори.
Найкращі виробники Wi-Fi роутерів
Існує безліч брендів, що випускають маршрутизатори для різних цілей і бюджетів. Найбільшою популярністю серед користувачів користуються TP-Link, D-Link, Asus, Keenetic, Mercusys, Xiaomi, ZyXEL. Пристрої цих брендів вирізняються надійністю, функціональністю і зручністю використання. Не підводять і виконують свої функції повною мірою навіть їхні бюджетні моделі.
Приклади моделей:
Ознайомившись з основними критеріями вибору, пропонуємо вам провести власний аналіз декількох моделей роутерів. У разі відсутності такої можливості, можна скористатися рекомендованим нижче списком із 10 надійних моделей, відібраних за такими параметрами:
- Підтримка роботи в обох діапазонах – 2,4 і 5 ГГц;
- Сумісність із Wi-Fi 5 або новішими стандартами;
- Наявність портів WAN і LAN із пропускною спроможністю не менше ніж 1 Гбіт/c;
- Маршрутизатор Xiaomi Router AC1200
- Маршрутизатор Mercusys AC12G (RU)
- Маршрутизатор D-Link DIR-841/RU/A1B
- Маршрутизатор TP-Link Archer C6U
- Маршрутизатор TP-Link Archer A8
- Маршрутизатор TP-Link Archer AX23
- Маршрутизатор ASUS RT-AX55
- Бездротова MESH-система TP-Link Deco M4 бездротова MESH-система
- Маршрутизатор Keenetic Hero 4G (KN-2310)
- Маршрутизатор ASUS RT-AX86S
Пам’ятка з вибору роутера
Підбиваючи підсумки, представляємо вам покрокову коротку інструкцію з вибору маршрутизатора:
- Виберіть роутер із відповідним стандартом Wi-Fi для вашого будинку або офісу;
- Зверніть увагу, чи працює роутер на частоті 2,4 ГГц або 5 ГГц і виберіть відповідний варіант для вашої мережі;
- Переконайтеся, що потужність антен відповідає вашим потребам;
- Перевірте наявність необхідних протоколів безпеки;
- Переконайтеся, що роутер має достатню кількість LAN-портів і бажану швидкість передачі даних;
- Розгляньте необхідність використання MESH-системи для розширення покриття Wi-Fi;
- Виберіть роутер від надійного виробника з хорошою репутацією.
Пам’ятайте, що вибір роутера – це інвестиція не тільки у вашу мережу, а й у ваш комфорт. Тому не варто економити на якості. Обирайте пристрій, який відповідатиме вашим потребам і забезпечуватиме високу швидкість та надійність з’єднання.
Джерело: https://forcecom.kz