Починати готувати теплицю до зимового сезону слід, коли температура на вулиці опускається до рівня 10-15 градусів. Більшість знезаражувальних розчинів не працюють у період початку заморозків, тому краще не відкладати обробку від шкідників. Найпоширенішим серед них залишається фітофтороз – грибок, який часто вражає помідори та інші городні культури. Якщо ґрунт сильно заражений фітофторою, краще повністю зняти верхній шар ґрунту на 20-25 см і засипати свіжу землю. Якщо цього не зробити, шкідник спокійно перезимує і наступного року може повністю знищити врожай томатів.
Підготовка теплиці до зимового сезону включає наступні основні кроки:
- Чищення та прибирання. З приміщення потрібно прибрати все зайве: садовий інвентар, кілочки та підв’язки для рослин тощо. Тканинні підв’язки краще не використовувати вдруге, тому що на них можуть спокійно перезимувати небезпечні шкідники. Поверхня теплиці очищається від забруднень зсередини та зовні, в результаті вона має стати прозорою. Підтримка чистоти додатково допомагає запобігти розмноженню патогенної мікрофлори.
- Герметизація. Після очищення від бруду потрібно ретельно оглянути теплицю та переконатися у відсутності тріщин у стінках. Якщо на листах полікарбонату з’явилися невеликі пошкодження або між листами виникли порожнечі, їх потрібно обробити герметиком силіконовим. З появою тріщин на склі постраждалі елементи покриття потрібно замінити. Якщо в рамах скляної теплиці з’явилися помітні щілини, їх закривають замазкою для герметизації.
- Дезінфекція ґрунту. Ґрунт потрібно обробити, щоб наступного року не довелося витрачати сили на боротьбу зі шкідниками. Один з найпоширеніших способів – обкурювання за допомогою сірчаної шашки. Дим поступово обробляє все приміщення протягом 3 діб, після чого теплицю потрібно добре провітрити.
- Збереження вологи та тепла у землі. Для цього грядки закривають поліетиленовою плівкою чи спанбондом. У деяких випадках для підтримки достатньої вологості підлога теплиці покривається шаром снігу.
Поетапна підготовка теплиці до холодного сезону допоможе їй пережити зиму, а навесні вона буде повністю готова до ранніх посадок. Це дасть змогу набагато швидше зібрати перший урожай та провести за літній сезон кілька циклів вирощування культурних рослин.
Як правильно очистити стінки теплиці?
Спосіб очищення залежить від матеріалу, з якого збудована теплиця. Для кожного варіанта є свої правила очищення та знезараження.
- Якщо теплиця накрита поліетиленовою плівкою, її потрібно добре промити мильним розчином, а потім провести дезінфікуючу обробку мідним купоросом. Плівку потрібно звільнити не лише від забруднень, а й від шкідників. Знезараження не шкодить матеріалу та не знижує його міцності.
- Скляна теплиця вимагає миття із зовнішньої та внутрішньої сторони. Сильно забруднені ділянки промиваються струменем води зі шланга, після чого потрібно забрати залишки бруду за допомогою мильного розчину та спеціального засобу для чищення скла. З внутрішньої сторони стінки теплиці промиваються рожевим розчином марганцівки – він має дезінфікуючі властивості.
- Полікарбонат відмивається за допомогою мильного розчину, причому краще використовувати саме господарське мило – воно не містить ароматів і не залишає помітних розлучень на поверхні. Щоб на матеріалі не залишилося подряпин після збирання, не можна використовувати для очищення щітки.
Після промивання теплиця будь-якого типу обов’язково просушується: потрібно відкрити двері та вентиляційні отвори, у внутрішньому просторі потрібно забезпечити протяг мінімум на добу. В результаті йде зайва волога, стінки будуть прозорими. Миттям та знезараженням теплиці краще не нехтувати – це допоможе захистити стінки від помутніння та створити рослинам навесні безпечні умови для зростання.
Як знезаразити землю під час консервації теплиці?
Обкурювання сірчаними шашками – широко поширений, але не єдиний метод обробки ґрунту для знищення бактерій та шкідників. До того ж, його небажано використовувати для теплиць із полікарбонату – після довгої обробки димом листовий пластик може потемніти. Є чимало інших способів, які допоможуть гарантовано позбутися шкідливої мікрофлори та личинок комах:
- Перекопування. Це один із найпростіших способів обробітку ґрунту. Вона перекопується на глибину багнета лопати, при цьому немає необхідності розбивати всі грудки. Після цього ґрунт на зиму не накривають: він повинен добре промерзнути взимку, у результаті всі патогенні мікроорганізми та шкідники загинуть.
- Прогрів. Це зворотний метод: в даному випадку ґрунт добре проливається окропом, а потім закривається плівкою, спанбондом або іншим покривним матеріалом. Високі температури дають змогу швидко знищити всі відомі види шкідників, при цьому в грунті навесні збережеться достатньо вологи для посадок.
- Використання розкислювачів. Перед початком холодного сезону в ґрунт вносять невелику кількість доломітового борошна або садового вапна. Цей прийом дає можливість забезпечити ґрунт достатнім запасом магнію для росту рослин, а також знищити патогенні мікроорганізми. Такий спосіб добре працює, якщо у теплиці навесні передбачається вирощувати огірки.
- Повне оновлення ґрунту. Це найрадикальніший метод знищення звільнення теплиці від шкідників. Досвідчені городники радять повністю змінювати ґрунт кожні 5 років – це допомагає уникнути сильного зараження хвороботворними мікроорганізмами.
Щоб збагатити виснажений грунт і підвищити врожайність культурних рослин на наступний рік, можна замінити верхні 5-10 см грунту або щорічно додавати в землю компост, що перепрів. Після цього грунт ретельно перекопується на глибину багнета лопати. Однак періодично землю у теплиці все одно радять міняти.
Посадка сидератів для збагачення ґрунту
Після зняття останнього врожаю деякі городники використовують альтернативний спосіб відновлення родючості грунту – посадку сидератів. Це рослини, що мають здатність самостійно насичувати ґрунт різними поживними речовинами, у тому числі фосфором та азотом. Це природні добрива, які додатково оберігають від бур’янів, зберігають природну структуру ґрунту. Найбільш поширені види сидератів – це фацелія, біла гірчиця, також можна висадити овес. Ще один варіант – використовувати трав’яну суміш, яка відрощуватиме коріння на різній глибині і тим самим покращуватиме структуру ґрунту.
Сидерати висаджуються в ґрунт у вересні-жовтні, насіння проливається знезаражуючим розчином і накривається плівкою. Вони починають рости досить швидко, утворюючи щільний трав’яний килим. З ним можна чинити по-різному: можна просто залишити рослини замерзати на зиму, а можна відразу перекопати ґрунт, залишивши в ґрунті живильні рослинні рештки. Весною ефект від сидератів буде аналогічним: вони стануть цінним добривом для культурних рослин.
Якщо сидерати вже сильно розрослися, їх краще все ж таки зрізати, тверді стебла можуть гнити досить довго, в результаті ефект від такого добрива знижується. Крім того, не потрібно допускати їх цвітіння: надмірне розростання сидератів перетворює їх із помічників на шкідників. При правильному використанні вони перетворюються на корисну біомасу, яка забезпечить культурні рослини всіма необхідними мінеральними речовинами на наступний рік.
Чи потрібно заповнювати теплицю снігом узимку?
На це питання немає однозначної відповіді. Заповнення теплиці снігом дає кілька переваг:
- Забезпечення достатньої вологості ґрунту навесні. Після танення ґрунт не потрібно додатково проливати – він і так отримає достатню кількість води.
- Захист від замерзання зимових посадок, якщо якісь рослини залишаються у теплиці на холодний сезон. Сніг погано проводить холод, тому він стане чудовим природним утеплювачем.
- Захист ґрунту від промерзання. В результаті навесні можна буде раніше розпочинати посадки.
Однак заповнювати теплицю снігом варто далеко не завжди. Наприклад, якщо на ділянці ґрунтові води проходять близько до поверхні, надлишок снігу на території навесні може призвести до заболочування через надмірну кількість вологи. Заповнювати теплицю снігом чи ні – особистий вибір кожного садівника, рішення залежатиме від конкретних цілей та умов.
Перевірка та зміцнення каркасу теплиці
Якщо в районі звичайні рясні снігопади, варто заздалегідь подбати про збереження каркасу теплиці – він має витримувати значне снігове навантаження. Вона знижується, якщо теплиця має арочну або «краплинну» форму, проте каркас все одно вимагає попередньої перевірки. Потрібно переконатись, що в ньому не тріщин, не спостерігаються інші пошкодження.
Щоб теплиця гарантовано не зламалася під вагою снігу, потрібно періодично очищати дах від кучугур. У внутрішньому просторі додатково встановлюються підпірки з металу чи дерева. Для теплиці довжиною 6 метрів потрібно не менше 3-4 підпірок: вони встановлюються у її серединній частині. Додаткова опора каркасу запобігає пошкодженням і значно продовжує термін служби конструкції – навесні не доведеться витрачати велику суму на ремонт.
Рекомендуємо прочитати статтю на тему як зробити теплицю в домашніх умовах своїми руками.
Чи потрібно утеплювати полікарбонатну теплицю на зиму?
Капітальні споруди із полікарбонату можуть використовуватися не лише влітку. Правильна підготовка до холодного сезону дозволить вирощувати культурні рослини до глибокої осені та отримати ще один урожай. Промислові теплиці використовуються цілий рік, проте для цього необхідно створити складну систему додаткового підсвічування та опалення.
Щоб у приміщенні довше зберігалося тепло, можна використати кілька способів:
- Двошарові стінки з повітряним прошарком. Цей варіант потрібно проектувати ще на етапі будівництва: для стін та даху використовуються два тонкі полікарбонатні листи, з’єднані стикувальним профілем. Такі теплиці набагато краще утримують тепло, оскільки повітря залишається одним із найефективніших утеплювачів.
- Обробляє всі шви герметиками. Більшість тепла залишає внутрішній простір саме через щілини між матеріалом і каркасом. Їхня обробка спеціальними мастиками значно підвищує енергоефективність конструкції.
- Встановлення системи водяного опалення. Воно дозволить використовувати теплицю цілий рік за умови обов’язкового досвітлення. Однак воно вимагатиме додаткових витрат на подачу тепла, тому варто попередньо прорахувати рентабельність.
Ретельна герметизація стін теплиці та утеплення фундаменту допомагають продовжити термін використання теплиці: рослини можна буде вирощувати до глибокої осені.
Правильна підготовка теплиці до холодного сезону значно продовжує термін використання споруди та підвищує врожайність культурних рослин на наступний рік. Обов’язкове чищення всіх поверхонь, захисна обробка ґрунту та внесення в ґрунт поживних речовин дають можливість заздалегідь створити для рослин оптимальні умови. В результаті навесні можна буде відразу розпочинати посадки і гарантовано отримувати відмінні врожаї.