Що краще: монолітний або стільниковий полікарбонат
Полікарбонат відрізняється за структурою: вона може бути монолітною або стільниковою. У першому випадку матеріал більше нагадує скло – він відмінно пропускає світло, але має велику вагу, працювати з ним досить складно. Крім того, він гірше розсіює сонячні промені, в результаті добре прогріватиметься тільки верхівки рослин. Стільниковий полікарбонат з дрібними осередками має кілька переваг для будівництва теплиці:
- Поліпшені теплоізоляційні якості. Осередки заповнені повітрям, він відіграє роль утеплювача і надійно захищає внутрішній простір теплиці від промерзання.
- Здатність розсіювати світло. Завдяки цьому він заповнює весь простір теплиці та забезпечує рослинам оптимальні умови.
- Невелика вага. Завдяки ніздрюватій структурі стільниковий полікарбонат значно легше, його простіше перевозити та встановлювати.
- Гнучкість. Такий матеріал можна використовувати для встановлення теплиць з арочною або крапельною конструкцією.
Стільниковий полікарбонат має ще одну важливу перевагу – невисоку ціну. Він коштує дешевше за монолітне, це забезпечило йому повсюдне поширення в дачних господарствах.
Вибір полікарбонату за товщиною
Товщина листів стільникового полікарбонату варіюється в межах 3,5-16 мм, від цього показника багато в чому залежить робочі параметри. Якщо вибрати занадто тонкий матеріал, він може зламатися під вагою снігу взимку, а товсті полікарбонатні листи будуть гірше пропускати світло. Товщина полікарбонату підбирається з урахуванням цілого ряду факторів: це конструкція теплиці, каркас, що використовується, снігове і вітрове навантаження взимку. Якщо теплиця встановлюється на металевому каркасі, можна вибирати тонші листи – він зможе витримати більшу снігову навантаження, ніж дерев’яний.
При виборі товщини полікарбонатних листів необхідно врахувати такі фактори:
- Мінімальна товщина листів для теплиць-економ-класу складає 4 мм. Використовувати такий полікарбонат рекомендується тільки для літніх парників, так як він може не витримати вагу снігу взимку, для нього доведеться встановлювати частішу і міцнішу решетування. Це спричинить додаткові витрати, а також погіршить освітленість.
- Оптимальна товщина листів полікарбонату у більшості регіонів – 6 мм. Цього буде достатньо для протистояння сніговим навантаженням, при цьому збережеться висока природна освітленість.
- Товстий полікарбонат в 10 мм використовується для будівництва зимових теплиць в регіонах з густими снігопадами і сильними вітрами. Такий матеріал зможе витримувати значні навантаження, проте він знижує природне освітлення щонайменше на 25%. Рослинам може знадобитися додаткове штучне підсвічування, а це збільшить витрати на будівництво.
Щоб зменшити снігове навантаження на полікарбонат, можна вибирати теплиці з арочною або купольною формою покрівлі, також із цим завданням добре справляються конструкції-«крапельки». Для них використовується тонкий полікарбонат, так як він має найбільшу гнучкість. Однак він може не витримати навантаження від льоду, який може утворитися після раптової відлиги.
Таким чином, оптимальна товщина полікарбонату – 6 мм. Більш тонкі або товстіші листи потрібні тільки за особливих умов використання теплиці.
Вплив геометрії сотів на міцність листа
Стільникова структура полікарбонату забезпечується перемичками всередині листа, вони можуть утворювати комірки різної форми. Від цього суттєво залежить міцність матеріалу та його експлуатаційні характеристики. Найчастіше зустрічаються такі варіанти структури:
- Полікарбонат з прямокутними стільниками оптимально підходить для теплиць, оскільки він забезпечує природну освітленість. Світло трохи розсіюється, завдяки цьому рослини отримують комфортні умови для зростання та розвитку. Однак такий матеріал має слабкі несучі здібності і вимагає встановлення на міцний каркас.
- Полікарбонатний лист з квадратними стільниками має більшу міцність, тому він може використовуватися для навантажених теплиць великого розміру. Світлопрозорість такого матеріалу трохи знижена.
- Листи з сотами шестикутної форми мають високу міцність, проте така конфігурація значно знижує світлопрозорість. Через це такий матеріал рідко використовується для будівництва теплиць. Рослинам знадобиться додаткове підсвічування.
Оптимальне рішення – полікарбонат із прямокутними стільниками, встановлений на міцний металевий каркас. Така конструкція зможе витримувати вітрові та снігові навантаження, а також забезпечить рослинам досить високу природність.
Який колір обрати для теплиці?
Однією з відмінностей полікарбонату від скла є різноманітність кольорів. Цей матеріал пропонується в широкому спектрі кольорів, від білого до темно-червоного, коричневого і т.д. Постає питання: чи можна використовувати кольоровий полікарбонат для будівництва теплиць? Чим яскравіший і насичений колір мають листи, тим гірше вони пропускають сонячне світло, тому оптимальним рішенням все ж таки стане прозорий стільниковий полікарбонат.
Деякі садівники вважають, що необхідно вибирати жовтий або помаранчевий полікарбонат, щоб захистити рослини від шкідливого сонячного випромінювання та забезпечити їм освітлення тільки променями найбільш корисної частини спектру. Однак такий матеріал має слабку світлопрозорість: рослини страждатимуть від нестачі сонячного світла, і це неминуче призведе до зниження врожайності.
Для захисту рослин від ультрафіолету, а також для збільшення терміну служби матеріалу необхідно вибирати полікарбонат, з тонкою захисною плівкою. Вона блокує ультрафіолетові промені, в результаті рослини не страждатимуть від небезпечного випромінювання. Наявність плівки також захищає і сам пластик: під постійною дією ультрафіолету його міцність знижується. Згодом він може потріскатися.
Плівка має бути розташована тільки з одного боку: полікарбонат встановлюється захисним шаром назовні. Двосторонній захист не має сенсу, тому призведе лише до зайвої переплати. Також не варто вибирати полікарбонат, на який замість плівки нанесено просто захисне покриття: через вплив дощу, снігу, граду воно швидко зруйнується, і матеріал залишиться без захисту.
Якісний полікарбонат із захисною плівкою здатний прослужити до 10 років. Якщо ж захист не передбачений, матеріал почне тріскатись і руйнуватися вже через 2-3 роки, тому економія на покупці не виправдана.
Популярні марки полікарбонату
Ще один важливий параметр під час вибору полікарбонатного листа – бренд виробника. Варто віддати перевагу перевіреним маркам, добре відомим на ринку. Полікарбонат від китайських виробників ноу-нейм може не відповідати навіть мінімальним вимогам якості і швидко прийде в непридатність, тому теплицю доведеться знову перебудовувати.
Хорошу репутацію на ринку набули світлопрозорі матеріали наступних брендів:
- ITALON. Бренд належить китайському виробнику, проте полікарбонат досить якісний та міцний. Компанія-виробник дає п’ятирічної гарантії на свою продукцію, що додатково підтверджує її надійність.
- Vizor. Ця марка полікарбонату виготовляється на території Чехії, матеріал відповідає високим вимогам якості. Надається гарантія на 5 років.
- Sunnex. Це полікарбонат від китайського виробника Plastilux, низька ціна поєднується з гарною якістю виробництва. Термін гарантії сягає 8 років.
- Carboglass. Це російський бренд, під яким випускається якісний полікарбонат з гарантією на 15 років. Він коштує дорожче за китайські аналоги, але обійдеться дешевше, ніж продукція європейського виробництва.
- Полігаль. Ще одна російська марка, виробництво ведеться спільно з Ізраїлем. Продукція коштує недорого, прослужить щонайменше 10 років.
На ринку також можна зустріти велику кількість полікарбонату від китайських постачальників. Щоб вибрати якісну продукцію, звертайте увагу на наявність захисної плівки, термін гарантії, особливості зберігання, структуру матеріалу. У ній не повинно бути дрібних тріщин по краях або інших дефектів – цього говорить або про неправильне зберігання, або про низьку якість полікарбонату.
Декілька корисних рекомендацій щодо вибору
Важливою умовою довговічності теплиці є як якість полікарбонату, а й правильність його установки. Порушення вимог монтажу призводить до розтріскування матеріалу та різкого зниження його міцності. Не варто економити на якості каркаса: занадто велика вага снігу взимку може призвести до його руйнування, в результаті конструкція повністю непридатна.
При виборі полікарбонату зверніть увагу на кілька рекомендацій експертів:
- Не варто вибирати надто тонкий матеріал через його високу світлопрозорість. Для нього доведеться встановлювати частішу решетування, а це призведе до збільшення затіненості теплиці. В результаті перевага зводиться до нуля, а невелика міцність створює загрозу обвалення всієї конструкції.
- Краще не вибирати надто товстий пластик, оскільки він здатний знизити світлопрозорість конструкції на 50%. Це спричинить різке зниження врожайності. Оптимальна товщина – 6 мм, вона дозволить полікарбонатним листам витримувати високі навантаження.
- Можна вибрати для ділянки арочну конструкцію теплиці. Хота вона вимагає більш складної установки, вона не дозволяє затримуватись снігу на даху, в результаті не буде високого навантаження на каркас. Полікарбонат має достатню гнучкість, щоб можна було встановлювати арочні покрівлі різних розмірів.
Дотримання рекомендацій допоможе встановити на ділянці міцну та довговічну теплицю, в якій будуть створені всі умови для швидкого росту рослин та їх плодоношення. Полікарбонат став вигідною альтернативою склу, а його правильний вибір гарантує теплиці довге безвідмовне використання.