Головні відмінності парників та теплиць
Парники з’явилися на садових ділянках набагато раніше за теплиці – це були прості споруди невеликої висоти зі скляними рамами для ізоляції рослин від зовнішніх факторів. Прототипами теплиць стали оранжереї для вирощування екзотичної рослинності – перші такі споруди з опаленням почали з’являтися ще у 16 столітті. Хоча сучасні теплиці значно від них відрізняються, вони будуються за аналогічним принципом: стіни та дах зводяться із світлопрозорих матеріалів, усередині може бути встановлене джерело додаткового обігріву для підтримки комфортної температури.
Парники та теплиці мають кілька ключових відмінностей:
- Розміри. Парник завжди має невелику висоту, вона не перевищує півтора метра. Висота теплиці – від 2 метрів і більше: у таких спорудах людина може стояти на повний зріст та працювати у комфортних умовах.
- Призначення. Парники практично завжди використовують не для вирощування дорослих рослин, а для розсади. У теплиці рослини можуть проходити повний життєвий цикл до збирання врожаю.
Конструкція. У парниках немає дверей, але їх стіни можуть підніматися для провітрювання рослин та забезпечення оптимальних умов. У капітальних теплицях є двері та кватирки для підтримки комфортного мікроклімату. - Опалення. У парниках не встановлюється додатковий обігрів – рослини отримують необхідне життя лише за рахунок сонячного світла. Як додаткове джерело тепла можуть використовуватися біологічні процеси – розкладання гною або перегною, при якому виділяється теплова енергія. У теплицях може бути додатково встановлене і підсвічування, і опалення. Це складніші споруди, у яких можна розмістити різне додаткове устаткування.
- Термін використання. Парник найчастіше являє собою тимчасову споруду, яка встановлюється на ділянці навесні і забирається восени. Більшість теплиць розрахована на використання цілий рік, капітальні споруди не забираються з ділянки та не пересуваються в інше місце.
Що краще – парник чи теплиця?
Відповідь на це питання залежатиме від цілого ряду факторів. Парники займають на ділянці набагато менше місця, їх простіше встановлювати, вони вимагають менших витрат. Як покриття для них може використовуватися звичайна поліетиленова плівка, прикріплена до металевих дуг. Такі споруди часто використовують для літніх дач, вони оптимально підходять для турботи про розсаду перед її висадкою у відкритий ґрунт навесні або на початку літа.
Спорудження теплиці вимагатиме набагато більших витрат. Вона потребує встановлення основи, монтажу міцного каркасу, який заповнюється полікарбонатними листами. Однак усі витрати будуть виправдані кількома перевагами таких конструкцій:
- Широкі можливості використання. У теплицях можна вирощувати практично будь-які городні культури як для себе, так і на продаж. Завдяки великій висоті конструкції, у ній зручно працювати із грядками.
- Цілорічне використання. При комерційному вирощуванні овочів та фруктів можна знімати кілька врожаїв на рік – для цього в теплиці має бути встановлена система підсвічування, обігріву та поливу.
- Міцність та довговічність. Теплиця встановлюється з розрахунку на багаторічне використання: вона монтується на капітальний фундамент, каркас виконується із міцних матеріалів. При правильному збиранні її не доведеться часто ремонтувати.
- Можливість автоматизації. У великих теплицях встановлюють автоматичні системи поливу, включення освітлення у певний годинник. Це допомагає зменшити трудомісткість при роботі з рослинами, хоча вимагає великих додаткових витрат.
Варіанти покриття для парника та теплиці
Як покриття для парника зазвичай використовують легкі недорогі матеріали – це можуть бути поліетиленова плівка, спанбонд, часто застосовують тонкі полікарбонатні листи. Оскільки він не розрахований на зимове використання, немає необхідності набувати міцних захисних матеріалів для протидії сніговому навантаженню. Раніше для парників широко застосовувалися листи скла, зараз вони поступово поступаються місцем більш легким і безпечним матеріалам.
Для покриття теплиць також використовується скло, проте все частіше його заміною стає стільниковий полікарбонат. Це міцний полімерний матеріал з високою світлопроникною здатністю, при цьому він здатний захищати рослини від шкідливих ультрафіолетових променів. Завдяки міцності полікарбонат добре протистоїть сніговим та вітровим навантаженням, його оптимальна товщина для теплиці – від 4 мм.
Таким чином, обидва типи споруд широко застосовуються в садівництві, кожен з них має свої переваги. Легкий та зручний парник стане оптимальним місцем для вирощування розсади, а капітальна теплиця дозволить вирощувати дорослі рослини та отримувати від них щорічний рясний урожай.