Якісна і надійна теплиця з полікарбонату дає змогу дачникові в рази збільшити врожайність своєї ділянки, забезпечивши оптимальні умови для раннього дозрівання зелені, фруктів і овочів. Однак для гарантії найкращого результату необхідно уважно поставитися до всіх нюансів розміщення, зокрема – визначити, який розмір теплиці підходить саме вам.
Розмір теплиці по відношенню до ділянки
Більшість вітчизняних садівників-любителів втілює мрії про власний урожай на ділянках, площа яких рідко перевищує 5-6 соток. Якщо ви входите в їхнє число і плануєте звести на своїй «фазенді» не тільки теплицю, а й житловий будиночок, лазню, сарай або інші госпбудівлі, не поспішайте купувати великогабаритну конструкцію. Насамперед через те, що велика теплиця захаращуватиме і без того обмежений простір, перекриє гарний вид із вікна і створить багато затінених зон, перешкоджаючи нормальному розвитку решти рослин у саду.
Через близько розташовані сусідні будівлі, розсада на закритому ґрунті також недоотримає достатньо сонячної енергії для швидкого росту і дозрівання. Додайте до цього той факт, що в умовах обмеженого простору незручно доглядати за спорудою, очищати, мити, дезінфікувати і готувати її до нового посадкового сезону. А значить – ваші надії на гарний урожай, найімовірніше, не виправдаються, і мета купівлі надто місткої теплиці не буде досягнута.
Щоб цього не сталося, рекомендується вибирати парник з типовими розмірами 2х4 (6) або 3х6 (8) м, який гармонійно впишеться в ландшафт і не займе зайвого місця. Власникам просторих угідь не важко буде знайти підходящу локацію для теплиці з полікарбонату будь-якого розміру і форми. У цьому випадку все впирається в особисті уподобання землевласника, його матеріальні можливості та деякі інші чинники, про які ми детально розповідаємо нижче.
Запланований обсяг і вид посадок
Безсумнівно, тим, хто займається комерційним овочівництвом, не обійтися без великої, добре обладнаної теплиці з полікарбонату з цілорічним періодом використання. Таку теплицю можна виготовити самостійно вдома або купити. Але в нашій статті ми акцентуємо увагу на інтересах звичайних дачників, які розраховують ласувати плодами своєї праці виключно в межах власної родини. Таким людям немає потреби витрачатися на величезні, дорогі споруди, адже вони просто не зможуть переробити весь отриманий урожай.
Висновок: перед вибором розмірів парника заздалегідь прикиньте, який об’єм зелені, овочів або фруктів бажаєте отримати в підсумку, щоб ваші зусилля і гроші не були витрачені даремно.
Для правильності розрахунку дотримуйтеся таких пропорцій:
- При ширині теплиці 2-2,5 м ви зумієте зручно організувати 2 грядки для розсади.
- При ширині 3-3,5 м можна розмістити вже 3 грядки і зробити доріжки для проходу між ними.
Важливу роль відіграє і вид зелених насаджень. Якщо ви плануєте вирощувати одночасно кілька різних культур (наприклад – огірки і помідори), вигідніше буде поставити не одне довге приміщення з перегородками, а два маленьких. Це рішення пояснюється відмінностями у вологості та температурному режимі зростання овочів, які або унеможливлять подібне тепличне «співжиття», або потребуватимуть додаткових заходів: монтажу великої кількості кватирок, встановлення систем крапельного поливу та інших пристосувань, які суттєво збільшують кінцеву вартість теплиці.
Характеристики клімату та рельєфу місцевості
Розміри полікарбонатної теплиці також можуть варіюватися залежно від кліматичних особливостей регіону. У спекотних південних районах відсутня необхідність у сезонному захисті ґрунту. Тут цілком виправдане застосування мініатюрних парників-хлібниць, які здатні забезпечити найкращий мікроклімат для вирощування ранньої розсади за мінімальних витрат на обслуговування.
Якщо ж ви проживаєте в краях з більш суворими погодними умовами, але мрієте поліпшити продуктивність присадибної ділянки – придивіться до аркових або прямостінних конструкцій на фундаменті, або замовте теплицю за індивідуальним проектом.
Ще одним фактором, що безпосередньо впливає на вибір розміру теплиці з полікарбонату, є рельєф використовуваної землі. Для нерівної місцевості з нестійким ґрунтом краще купувати компактну модель із суцільним дахом. Так ви зумієте скоротити небезпеку поломки або деформації виробу в разі сезонного порушення структури ґрунту.
Найкраще слугуватимуть теплиці, розташовані на рівній, добре освітленій території, орієнтовані в довжину зі сходу на захід, поруч із живоплотом, що захищає від поривів вітру. Проаналізуйте свої дачні володіння і підберіть відповідний під ці критерії майданчик. Знайшли? Параметри цієї ділянки і стануть визначальними при виборі розмірів теплиці з полікарбонату.
Особливості експлуатації
Незалежно від того, як грамотно підібрано захисну споруду, її використання не буде ефективним без проведення цілої низки робіт. Перелічимо головні правила обслуговування теплиці та домашнього парника:
- регулярний контроль за рівнем вологості ґрунту і навколишнього повітря;
- управління денною і нічною температурою, недопущення різких теплових «гойдалок»;
- запобігання утворенню конденсату, який веде до появи грибка і цвілі.
Для тих, хто постійно проживає на своїй заміській ділянці, виконання цих вимог не стане надто важким тягарем. Але якщо ви приїжджаєте на дачу не частіше ніж один раз на тиждень, потрібно подбати про спеціальні пристрої, які компенсуватимуть вашу тривалу відсутність. Наприклад, встановити автоматичні провітрювачі, які самостійно відкриватимуть фрамугу, забезпечуючи приплив свіжого повітря всередину. І пам’ятайте – що довше і габаритніше приміщення, то складніше підтримувати в ньому сприятливий мікроклімат.
Найкращий варіант для дачників «вихідного дня» – одна або кілька однотипних компактних теплиць, оснащених сучасними термоприводами.
Теплиці шириною 4, 5 і 6 метрів, навіщо купують?
Дедалі частіше покупці обирають теплиці шириною 4, 5 і 6 метрів. У чому ж причина?
Звичайно ж, теплиці такого типу, в основному, використовуються для вирощування великих рослин, і безсумнівним плюсом цих теплиць є більша висота порівняно зі стандартними садовими теплицями, а це, своєю чергою, дає змогу вирощувати високорослі томати, виноград та інші культури в комфортніших умовах.
Завдяки ширині 4, 5 і 6 метрів розташувати грядки в теплиці можна не компактно, а просторо. Наприклад, зробити велику середню грядку і широкі проходи або збільшити кількість грядок у теплиці (більше 3-х штук).
Також у такі теплиці можна встановити столик для роботи з розсадою, полиці для квітів і зберігання садового інструменту.
Крім того, ці моделі купують під басейн, де може бути розміщена не тільки чаша з водою, а й зона відпочинку. Вода в басейні прогріватиметься значно швидше, а покриття з полікарбонату захистить тих, хто купається, від шкідливого впливу ультрафіолетових променів, а воду – від потрапляння сміття і листя.
Нерідко такі теплиці використовують як госпблок – для зберігання садово-городньої техніки та різного інвентарю. Або замість гаража – наприклад, для зберігання квадроциклів, катерів і човнів.