Завів машину, пахне бензином, що з цим робити? Це одне із питань, які деякі автомобілісти ігнорують, забуваючи про те, що витік палива зазвичай призводить до пожежі. Тому навіть якщо запах вуглеводневих сполук у салоні не викликає дискомфорту, потрібно терміново розібратися з проблемою, інакше можна втратити не тільки автомобіль, а й здоров’я або навіть життя. У статті розглянемо основні причини витоку пального, а також приділимо увагу способам їх усунення, частина з яких буде під силу навіть недосвідченим водіям.
Чому може пахнути бензином у автомобілі?
Перш ніж розбиратися, чому в машині пахне бензином, важливо виключити зовнішні причини, адже проблема не завжди виникає через несправність автомобіля. Джерелом запаху можуть виявитися банальні випадки:
- Просочені бензином речі. Якщо на тканину пролито паливо, мильного розчину чи вологої серветки не вистачить для очищення та усунення запаху. Йдеться також і про забруднення оббивки салону, килимків, інших деталей. Плюс до цього, джерелом запаху можуть стати руки або одяг, якщо ви заправляли автомобіль самостійно. Чищення потрібно виконати відразу, адже інакше навіть невелика іскра здатна призвести до займання.
- Негерметична каністра. Незначний запах палива в багажнику — нормальне явище для кожного водія, особливо якщо поїздки проходять далеко від інфраструктури. Якщо каністру закрито не герметично, «присутність» бензину може відчуватися навіть за наявності перегородки між салоном та багажником.
- Повітряні завихрення “свого” вихлопу. На високій швидкості виникають завихрення, які можуть переправляти повітряні потоки з вихлопом у паркан системи кондиціонування, відкриті вікна та люк. Таке явище у 99% випадків – тимчасове, запах швидко вивітрюється.
- Вихлоп від інших автомобілів. Запахи вихлопу від інших автомобілів у щільному трафіку є частою проблемою. Вони проникають у салон через проломи у ущільнювачах, відкриті вікна, інші можливі щілини. Примітно, що в такій ситуації запах не поглинається матеріалами оббивки. Обробка салону в цьому випадку не потрібна.
Якщо всі перераховані вище варіанти виключені, а в машині пахне бензином, причини потрібно шукати в механічних пошкодженнях.
Основні джерела запаху бензину в авто
Найбільш слабкими ділянками паливної системи є патрубки та шланги, потім йдуть ущільнювачі. Цим елементами приділяється найбільша увага при діагностиці. з якими зазвичай стикаються майстри сервісних центрів:
Пошкодження гумових елементів паливної системи
Паливні магістралі та гумотехнічні елементи мають свій термін придатності. Умови їх заміни прописані в технічній документації. З часом шланги та інші пружні деталі втрачають еластичність. Потрапляння на їхню поверхню хімічних реагентів може прискорити руйнування структури. Тому важливо уважно оглянути всі компоненти, включаючи магістраль від бака до підкапотного простору.
Збої в роботі карбюратора
Карбюратор регулює пропорції компонентів повітряно-паливної суміші. Якщо буде надлишок пального, воно згорає не повністю. Надлишки потрапляють у моторний відсік, звідки потім просочуються в салон у вигляді запахів. Явною ознакою проблеми є погіршення ситуації при ввімкненні печі.
Неполадки бензонасоса
У різних умовах проблеми можуть виникати через зношення ущільнювальних елементів, дефекти мембрани у вигляді тріщин, порушення під час обслуговування чи ремонту. Важливо перевірити правильність підключення паливних штуцерів.
Забруднення системи вентиляції бака
Паливний бак оснащується системою вентиляції, яка виключає критичне накопичення випарів у ємності, а також зменшує шкідливі викиди в атмосферу. Пари проходять через адсорбент, який є витратним матеріалом.
Пошкодження паливного бака
Деформація паливного бака трапляється при ДТП та ударах. Тріщина може бути невеликою і розвиватися з часом. У старих автомобілях дефекти з’являються внаслідок корозії металу. Пошкоджений елемент доведеться замінити. Ремонтні роботи у більшості випадків дають лише тимчасовий ефект.
Порушення цілісності шва між баком і горловиною
Залежно від конкретного автомобіля, горловина може кріпитися до паливного бака шляхом зварювання або болтових з’єднань. У другому випадку для ущільнення використовується спеціальна прокладка. З часом герметичність з’єднання порушується, а також якщо автомобіль побував у ДТП або отримав удари, які деформували кузов чи бампер.
Зношення ущільнювачів паливних форсунок
Частою причиною витоку бензину у підкапотному просторі є пошкодження ущільнювальних кілець паливних форсунок. Витоки легко виявити за патьоками, вологими плямами з характерним запахом. Усунення несправностей краще довірити майстрам сервісу.
Поломка каталізатора
Наявність бензину у вихлопних газах — не рідкість. Щоб позбутися цього, в системі передбачений каталізатор, де згоряють надлишки пального. При його зносі пари пального не згорають, потрапляючи у навколишній простір.
Проблема з датчиком рівня бензину
Частіше така несправність характерна для автомобілів вітчизняного виробництва. Зазвичай вона виникає через порушення герметичності з’єднання датчика. Для усунення поломки потрібно перевірити затяжку гвинтів.
Слабке затягування свічок запалювання
Свічки запалювання встановлюються у спеціальні отвори, що виходять у циліндри. Якщо вони слабко затягнуті або пошкоджені, бензин згорає не повністю. У цьому випадку частина пального може проникати в підкапотний простір, а потім у салон.
Паливний фільтр
Паливний фільтр — важливий елемент, оскільки потрібно уникнути попадання в бензин дрібних забруднень. Вони можуть з’явитися під час заправки, обслуговування чи ремонту. Якщо фільтр сильно забруднений, у системі підвищується тиск, через що може порушитися герметичність ущільнювачів. Ознакою несправностей є підвищений шум паливного насоса.
Важливо розуміти
Причиною запаху може бути будь-який інший механізм чи деталь, пов’язана з паливною системою. Тому, якщо перелічені причини не підтвердились, обов’язково потрібно провести комплексну діагностику.
Усунення причин запаху бензину
Якщо в салоні автомобіля відчувається запах бензину, спочатку потрібно усунути витік, а вже потім зайнятися ліквідацією самого запаху. На жаль, це поширена проблема, пов’язана з хімічним складом пального, складністю очищення деяких матеріалів, а також їхньою здатністю та швидкістю вбирання рідин. Залежно від області та характеру забруднення для видалення неприємного запаху використовують різні методи, які можна розділити на чотири групи. Проте не всі способи доцільно застосовувати. Розглянемо кожен із варіантів детальніше:
Хімчистка
Хімічна чистка салону є найкоштовнішим, радикальним і водночас найефективнішим способом усунення неприємних запахів. Професійна обробка потребує витрат, проте її результат виправдає очікування. Після чищення матеріали набувають первісного кольору, відновлюється текстура й форма, якщо йдеться про м’які покриття. За бажання можна виконати локальну чистку, що обійдеться значно дешевше. У будь-якому випадку, детейлінг у сервісному центрі займе менше часу, ніж самостійна робота, і забезпечить гарантований результат.
Ароматизатори
У боротьбі з будь-якими хімічними запахами, джерело яких не усунено чи не ліквідовано, ароматизатори є найгіршим засобом. Так, вони можуть тимчасово «перебити» небажані запахи, проте замість їхньої нейтралізації лише змінюють їх, що часто погіршує ситуацію. Використання ароматизаторів може призвести до загострення алергічних реакцій.
Вбираючі речовини
До цієї категорії входить широкий перелік матеріалів — від спеціальних препаратів, якими користуються майстри автосервісів, до побутових підручних засобів. Рекомендувати конкретний вид автохімії немає сенсу, оскільки вибір залежить від бюджету, обсягу та типу оброблюваної поверхні. З доступних побутових засобів найефективнішими є активоване вугілля, кава чи сода. У порошкоподібному вигляді речовину розсипають на проблемну ділянку та залишають на кілька днів. Потім суху речовину видаляють за допомогою пилососа. Важливо: не змочувати оброблену ділянку.
Саморобний розчин
Цей спосіб підходить тим, хто не бажає витрачатися і чекати довго. Проте матеріали, які обробляються, не повинні потребувати делікатного догляду, інакше їх можна пошкодити або змінити їхній колір. У домашніх умовах добре прибирає запах бензину розчин на основі теплої води, харчової соди та столового оцту. Компоненти потрібно змішати в рівних пропорціях. Отриманим розчином змочіть шматочок м’якої тканини, а потім протріть забруднену ділянку. Запах оцту вивітрюється протягом кількох годин, якщо залишити вікна або двері відкритими. Також забруднену ділянку можна ретельно вимити.