Гарна погода налаштовує на те, щоб вибратися з дому і вирушити на прогулянку в найближчий ліс або парк. Затьмарити прогулянку можуть кліщі. Ці комахи починають турбувати людей і домашніх тварин приблизно із середини квітня (їм комфортно за температури вище +4 °C). А пік їхньої активності припадає на середину червня. Не можна ж весь цей час сидіти вдома! Щоб прогулянка була в задоволення, потрібно озброїтися знаннями.
Чому кліщі – це реальна небезпека
Ці крихітні комахи є переносниками небезпечних для людини захворювань. Насамперед це кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма (Лайм-бореліоз). За статистикою епідеміологів, переносником бореліозу є кожна 6-та комаха, а переносником енцефаліту – кожна 20-та.
Енцефаліт – це вірусне захворювання, яке вражає нервову систему. Один із найважчих наслідків хвороби – параліч. Крім того, енцефаліт може призвести до порушень кровообігу та розвитку епілепсії.
Лайм-бореліоз – це інфекційне захворювання, яке має прояви з боку серцево-судинної та нервової систем, суглобів. Але бореліоз повністю виліковний, якщо вчасно почати терапію. Хоча треба врахувати, що лікування тривале: воно може зайняти близько місяця.
Але й це ще не все. Кліщі небезпечні також для наших улюбленців, насамперед для собак. Кліщ є переносником анаплазмозу – це захворювання крові, яке супроводжується ураженням тромбоцитів (людина теж може захворіти). Серед інших можливих наслідків укусу – піроплазмоз (як у собак, так і в котів). Людина зі зниженим імунітетом також може заразитися.
Симптоми
З кліщами не все так просто, як, наприклад, із комарами. Річ у тім, що слина кліща містить знеболювальну речовину: коли кліщ кусає людину, людина цього просто не відчуває. А отже, від моменту укусу до появи перших ознак може пройти багато часу. Саме тому так важливо оглядати себе після відвідування лісів і лугів. Особливу увагу варто приділяти «улюбленим» зонам кліщів – пахви, пах, шия, ноги, простір за вухами.
Складно виділити якісь конкретні ознаки укусу, але найчастіше люди скаржаться на набряк і почервоніння в місці контакту з кліщем, слабкість, млявість. Може підвищитися температура тіла. А ось якщо кліщ був інфікований і вчасно не виявлений, проявляються серйозніші симптоми – світлобоязнь, біль у суглобах і м’язах, блювота, судоми, висипання (від еритеми або невеликих «точок» до гнійників), утруднене дихання.
Перша допомога в разі укусів кліщів
Отже, вас усе ж таки вкусив кліщ. Що потрібно робити?
Насамперед треба видалити кліща. Ви можете вирушити в лікарню, але часто в селі або в поході такої можливості немає. Та й занадто затримуватися не варто: що більше кліщ перебуває в тілі, то більше слини він випускає. Отже, вища ймовірність інфікування. Тому потрібно вміти витягувати кліща самостійно.
Як видалити кліща самостійно?
Пам’ятайте:
– Кліща потрібно видаляти акуратно. Його не можна «тягнути» за тільце – ви можете його розчавити, а отже, слина потрапить у кров.
– Важливо постаратися вийняти кліща повністю. Якщо в ранці залишилася його голова, висока ймовірність нагноєння.
Для вилучення використовують пінцет або нитку, яку буквально зав’язують на «шиї» комахи. Є й спеціальні пристосування – ручки-ласо, клещеверти.
Якщо використовуєте нитку, то під час вилучення комахи потрібно злегка розгойдувати її з боку в бік і легенько підтягувати вгору. Якщо працюєте пінцетом, то захоплювати комаху слід максимально близько до хоботка – так, щоб пінцет не розчавив тіло. «Захопленого» кліща акуратно провертають навколо його осі – зазвичай через 2-3 оберти комаха витягується повністю, тобто разом із хоботком.
Пам’ятайте, що різко «смикати» кліща не можна, – тоді його голова залишиться в ранці.
Після вилучення комахи рану обробляють йодом або іншим засобом, що містить спирт. А ось «народні» засоби на кшталт олії чи жирного крему застосовувати не можна: у таких умовах кліщ не може дихати й рефлекторно випускає слину (та збудників, які перебувають у ній) у кров.
Також потрібно «запам’ятати» місце укусу й уважно за ним спостерігати. Якщо з’явився свербіж, сильний набряк, підвищується температура тіла, необхідно звернутися до інфекціоніста.
А що якщо голова кліща залишилася в рані
Якщо хоботок все ж «відірвався», витягти його потрібно, як скалку. Для цього використовують голку або пінцет. Попередньо їх слід продезінфікувати спиртом або спиртовмісними засобами. Після цього рану обробляють йодом або антисептиком.
Куди можна звернутися?
Витягнуту комаху найкраще відвезти в лабораторію для дослідження. Також варто проконсультуватися з лікарем. Зазвичай лікар рекомендує прийом антибіотика для профілактики кліщових інфекцій. Зверніть увагу, що антибіотики будуть максимально ефективні, якщо прийняти їх у перші 72 години після укусу.
Як уникнути укусу?
Щоб відпочинок на природі не закінчився в медпункті, важливо виконувати нескладні рекомендації:
- На прогулянку одягайте закритий одяг світлих кольорів. По-перше, кліщі не кусають через одяг, а шукають відкриті ділянки: їм не «пробратися» крізь штани, заправлені в шкарпетки, і майку, заправлену в штани. Може, це і не модно, але точно ефективно. По-друге, на світлих речах комахи добре помітні. До речі, не забувайте і про головний убір.
- Використовуйте спеціальні спреї, лосьйони та креми. Наприклад, більшість спреїв паралізує дихальну систему кліща: протягом кількох хвилин комаха гине, а отже, не встигне вас вкусити.
- Під час тривалого перебування на природі кожні пару годин оглядайте себе. І не забувайте розчісувати волосся гребінцем із частими зубцями: це допоможе виявити комаху у волоссі.
- Якщо на прогулянці ви зібрали польові квіти, ретельно їх огляньте до приходу в дім: є ризик, що кліщ причаївся серед стебел або травинок.
До речі, тим, хто живе в регіонах із високими показниками щодо зараження кліщовим енцефалітом або планує поїздку в ці області, рекомендовано пройти вакцинацію. Щеплення передбачає три етапи: перша доза, друга доза через 5-7 місяців, третя доза через 12 місяців після другої. Вакцина «працює» протягом трьох років.
Джерело: https://aptekaplus.kz/info/articles/756352