Грибком ніг (мікозом) називають ураження шкіри на стопах і між пальцями патогенними грибками. Нерідко до нього приєднується і грибок нігтів – оніхомікоз. Захворювання є одним із найпоширеніших (трапляється в кожного п’ятого дорослого) і дуже заразним. Але лякатися не варто: мікоз добре піддається лікуванню – щоправда, тільки якщо не запускати ситуацію й одразу ж починати вживати заходів.
Причини захворювання ніг на грибок
Як уже зазначалося, мікоз розвивається через потрапляння на шкіру патогенних грибків. Найпростіше ними «обзавестися» в громадських місцях, де волого і тепло (басейни, лазні, ванни в готелях, спа-салони), якщо не дотримуватися правил гігієни, тобто ходити босоніж. Також імовірність «роздобути» мікоз збільшується, якщо ви часто носите тісне взуття зі штучних матеріалів, неякісно миєте ноги або погано висушуєте їх після миття, страждаєте від підвищеного потовиділення.
Є у грибка і внутрішні провокувальні чинники:
- Проблеми з кровопостачанням стоп через варикоз.
- Постійне приймання деяких ліків (насамперед антибіотиків).
- Брак вітамінів і мінералів.
- Знижений імунітет.
- Серйозні захворювання: ВІЛ, діабет, гепатит.
Симптоми
Мікоз нескладно відрізнити від інших патологій. Для нього характерні:
- Печіння на шкірі стоп і між пальцями, сильний свербіж.
- Почервоніння шкіри. Можуть бути дрібні виразки, пухирці. Нерідко шкіра лущиться.
- Поява на підошвах глибоких тріщин. Вони болять, що серйозно ускладнює процес ходьби, знижує якість життя.
На початковій стадії хвороби (ураження стоп становить до 10%) ознаки майже не проявляються. За середньої стадії (ураження від 10% до 30%) людина вже скаржиться на виражений дискомфорт. А за запущеної форми (понад 35%) майже унеможливлена нормальна ходьба і можуть розвинутися ускладнення – бактеріальна інфекція і навіть проникнення інфекції в кровотік.
Під час ураження нігтя змінюється його колір, форма, товщина. Так, нігтьова пластина стає жовтою або коричневою, потовщується, на її поверхні з’являються нерівності, краї можуть кришитися. Нерідко пластина відходить від нігтьового ложа. Може з’явитися неприємний запах, а шкіра навколо ураженого нігтя часто почервоніла, запалена.
Види
Фахівці виділяють 5 форм мікозу:
- Стерта. Симптоми не виражені. Іноді пацієнти скаржаться на лущення шкіри між третім і четвертим, четвертим і п’ятим пальцями.
- Інтертригінозна. Дуже схожа на попрілість. Шкіра між пальцями червона, набрякла, нерідко з тріщинами.
- Сквамозно-гіперкератотична. Ця форма викликана грибком трихофітон червоний. Шкіра на стопах стає товстою, покривається лусочками. Виражене лущення.
- Гостра. Завдає пацієнтові сильного дискомфорту. На підошвах з’являються болісні ерозії, можуть запалитися лімфовузли в паху, часто піднімається температура.
- Дисгідротична. Це найважча форма. Її викликає гриб зі складно вимовною назвою пластівчастий епідермофітон. Цю форму легко розпізнати за ураженням бічних частин стоп: на них формуються великі пухирці, які часто зливаються один з одним. Коли вони лопаються, на шкірі залишаються ерозії – з часом вони покриваються кіркою коричневого кольору.
Свої види є й у грибка нігтів. Найчастіше його класифікують за ступенем зміни нігтьової пластини. Так, за нормотрофічної форми товщина нігтя залишається незмінною, а ось колір змінюється (добре помітні білі вкраплення). Для гіперкератотичної форми характерне потовщення нігтя. Його колір стає тьмяним, поверхня нерівномірною, на краях з’являються невеликі відшарування. А за атрофічної форми ніготь набуває бурого кольору, відшаровується.
Лікування грибка на ногах
Багато людей не вважають грибок серйозною проблемою, тому або зовсім його ігнорують, або намагаються впоратися народними засобами. На думку дерматологів, краще відмовитися від лікування в домашніх умовах і проконсультуватися з фахівцем. Це пов’язано відразу з кількома обставинами:
- По-перше, за мікозу часто призначають протигрибкову терапію. Але засоби самостійно не підбереш, оскільки потрібно знати, який саме грибок призвів до захворювання. З’ясувати це допоможе діагностика (зішкріб шкіри, біопсія).
- По-друге, у багатьох людей є серйозні хронічні захворювання, що теж потрібно враховувати під час підбору препарату.
- По-третє, у протигрибкової терапії безліч побічних ефектів, тому лікування має проходити під контролем лікаря.
На початковій стадії захворювання на ногах проводять місцеве лікування. З цією метою застосовують протигрибкові засоби від грибка нігтів і стоп – спреї, розчини, мазі. А в разі неефективності місцевого лікування рекомендовано протигрибкові препарати для прийому всередину. Також показаний прийом загальнозміцнювальних засобів.
Під час лікування важливо не допустити поширення мікозу, тобто мінімізувати ризики зараження інших людей. Зокрема, потрібно відмовитися від відвідування громадських місць, а вдома хворому слід носити капці, використовувати окремий рушник.
Підготовка до відвідування лікаря
Перед прийомом дерматолога важливо нічим не обробляти уражені ділянки нігтів, тобто не використовувати лікарські препарати, зокрема йод і зеленку. Також необхідно виключити використання кремів і мазей від грибка. На прийом варто взяти всі раніше здані аналізи, зокрема з приводу інших захворювань. Уражені нігті не можна зістригати протягом 3-4 днів до консультації.
Профілактика мікозу
Не допустити первинного зараження і знизити ймовірність рецидиву допоможуть нескладні профілактичні заходи:
- Щодня мийте ноги прохолодною водою з милом, а перед тим як одягнути взуття, ретельно просушуйте їх.
- Відвідуйте громадські місця тільки зі своїми капцями та рушником.
- Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, якщо вас турбує підвищене потовиділення стоп, поява на них попрілостей.
- Носіть правильне взуття. Воно має бути за розміром, з натуральних дихаючих матеріалів. Влітку не рекомендовано носіння закритого взуття – кросівок, туфель, кед.
- Відмовтеся від шкарпеток із синтетики. Шкарпетки потрібно міняти щодня.
- Ніколи не надягайте чуже взуття, а нову пару в магазині міряйте тільки в шкарпетках.
Крім того, потрібно ретельно вибирати салони краси, якщо ви робите педикюр не самостійно. Людям, у яких уже був грибок, зовсім рекомендований спеціальний доглядовий педикюр у лікаря-подолога. А якщо вам здається, що ви виявили перші ознаки мікозу або оніхомікозу, якомога швидше проконсультуйтеся з фахівцем.
Джерело: https://aptekaplus.kz